4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / Cuma namazında, halka açık olma şartından maksat nedir? Fabrika, okul, medrese gibi yerlerde cuma namazı kılınabilir mi?

Cuma namazında, halka açık olma şartından maksat nedir? Fabrika, okul, medrese gibi yerlerde cuma namazı kılınabilir mi?

SORU: 20

Cuma namazında, halka açık olma şartından maksat nedir? Fabrika, okul, medrese gibi yerlerde cuma namazı kılınabilir mi?

CEVAP:

Hanefi alimlerinden İmamı Şurunbulali nin beyanına göre genel izin şartının aranma sebebi; Cuma namazını birlikte eda eden bir topluluk dışarıdan katılmak isteyenlere müsaade etmediklerinde dışarıda kalanların Cuma namazını eda edebilecekleri bir yer bulamaması sebebiyle Cuma dan mahrum olmalarıdır. Şayet dışarıda kalanlar için Cuma namazı kılabilecek leri Camiler, Mescitler mevcut ise ve Cumadan mahrum olmuyorlar sa dışarıdan girişe izin verilmeyerek kılınan cuma namazının sahih olmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. Dolayısıyla fabrika okul ve medrese gibi toplu ortamlarda aralarından birini İmam tayin edip cuma namazı kılmaları sahihtir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI