7 Mayıs 2021 Cuma
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / Elektrik, su, doğalgaz ve benzeri kamu hizmetlerinin sözleşmelerinde gecikme faizi maddesi bulunmasına rağmen bu sözleşmelere girmek caiz midir?

Elektrik, su, doğalgaz ve benzeri kamu hizmetlerinin sözleşmelerinde gecikme faizi maddesi bulunmasına rağmen bu sözleşmelere girmek caiz midir?

SORU: 36
Elektrik, su, doğalgaz ve benzeri kamu hizmetlerinin sözleşmelerinde gecikme faizi maddesi bulunmasına rağmen bu sözleşmelere girmek caiz midir?
CEVAP:
Elektrik, su, telefon ve diğer kamu hizmetleri veren şirketlerler ile yapılan muamele, tüzük ve kurallarına zorunlu olarak boyun eğme hükmü altında işleyen bir muameledir. Tüketicilerin, bu akitlere düzenleme getirme imkanı yoktur, ya olduğu gibi kabul edecektir, ya da terk edecektir. İnsanların kendisinden ayrı kalması mümkün olmayan kamu hizmetlerinden olması sebebiyle bu sözleşmeleri terk etmek, yani elektrik, su, doğalgaz ve benzeri hizmetlerden faydalanmayı terk etmek, günümüz şartlarında insanlar için neredeyse mümkün değildir. İçeriğinde gecikme faizi şartını barındırsa da bu sözleşmelere girmekte bir günah yoktur. Ancak, bu sözleşme yi imzalamaya mecbur kalmış olmak, borcun gününde ödenmesine azami gayret göstermek ve ihmalde bulunmamak şartıyla.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI