7 Mayıs 2021 Cuma
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / Katılım bankaları, ATM kartı ile yapmış olduğumuz alışveriş sebebiyle hesabımıza altın puan yatırıyorlar kullanmak caiz olur mu?

Katılım bankaları, ATM kartı ile yapmış olduğumuz alışveriş sebebiyle hesabımıza altın puan yatırıyorlar kullanmak caiz olur mu?

SORU: 5

Katılım bankaları, ATM kartı ile yapmış olduğumuz alışveriş sebebiyle hesabımıza altın puan yatırıyorlar kullanmak caiz olur mu?

CEVAP:

Sebebi muhtemelen şudur; banka, kartın çekildiği esnafa ödemeyi yaklaşık bir ay sonra yapıyor ve bu zamana zarfında parayı çalıştırıyor. Şayet esnaf banka dan parasını peşin çekmek isterse, %3 civarı komisyon kesip eksik ödüyor ve faiz kazancı elde ediyor. Bu kazanç tan kart sahibine de altın puan adı altında promosyon veriyor. Ayrıca bankalarda açılan cari hesaplardaki paralar, müşteri tarafından bankaya verilen borçtur, bu durumda müşteri alacaklı olduğuna göre, borçlunun alacaklıya vereceği hediye, hukuken borcu fazlasıyla geri ödemek, yani faiz olacak ve bu sebeplerle altın puanı kullanmak caiz olmayacaktır.

 

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI