8 Mart 2021 Pazartesi
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / Kurbanlık hayvan kesildikten sonra kilosu tartılıp, önceden anlaşma yapılan fiyat üzerinden hesap yaparak satın alınması caiz midir.?

Kurbanlık hayvan kesildikten sonra kilosu tartılıp, önceden anlaşma yapılan fiyat üzerinden hesap yaparak satın alınması caiz midir.?

SORU: 34

Kurbanlık hayvan kesildikten sonra kilosu tartılıp, önceden anlaşma yapılan fiyat üzerinden hesap yaparak satın alınması caiz midir.?

CEVAP:

Akit esnasında, etin kilo miktarı ve dolayısıyla da karşılığında ödenecek fiyatın malum olmaması bir yana, burada satın alınan şey hayvanın etidir ve satış anında et mevcut olmadığından bu alışveriş batıl olarak değerlendirilir. Dolayısıyla bu hayvan kurban edildiği takdirde müşteri, mülkü olmayan bir hayvanı kesmiş olması sebebiyle kurban geçerli olmayacaktır. Şayet satın alma işlemi, hayvan kesilip eti tartıldıktan sonra yapılıyorsa bu bir et satın alma işlemidir, kurbanlık hayvan değil. Yine, kesilen hayvan kesildiği anda müşterinin mülkünde olmaması sebebiyle kurban geçerli olmayacaktır.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI