7 Mayıs 2021 Cuma
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / Mazeretsiz olarak, peşpeşe üç Cuma’ya gitmeyenin nikâhı düşer mi.?

Mazeretsiz olarak, peşpeşe üç Cuma’ya gitmeyenin nikâhı düşer mi.?

SORU: 49

Mazeretsiz olarak, peşpeşe üç Cuma’ya gitmeyenin nikâhı düşer mi.?

CEVAP:

Cuma namazı; akıllı, ergenlik çağına girmiş, sağlıklı, hür ve mukim olan mümin erkeklere farz kılınmıştır. Kadınlar, köleler, seferi olanlar ve cemaate gelemeyecek kadar mazeretli olanlar Cuma namazı kılmakla yükümlü olmaz.

Cuma namazını terk edenlere yönelik tehditkâr ifadeler taşıyan hadisler, Cumanın önemini vurgulamak ve mazeretsiz terk edenlerin cezayı hak edeceklerini bildirmek amacını taşırlar. Bu hadislerden bir kısmında Rasûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Birtakım insanlar ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar yahut da Allah onların kalplerini mühürler, artık gafillerden olurlar.” (Müslim, Cuma, 40); “Her kim önemsemediği için üç Cumayı terk ederse, Allah onun kalbini mühürler.” (Ebû Davûd, Salât, 212).

Buna göre, özürsüz olarak Cuma namazını terk eden bir Müslüman büyük günah işlemiş olur. Fakat farziyetini inkâr etmedikçe ve hafife almadıkça; cumayı üç kez terk etmekle nikâhı düşmez.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI