4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 108 Emzirdiği bebeği olan bir kadın, yeniden hamile kalırsa, bebeği emzirmeye devam edebilir mi?

SORU: 108 Emzirdiği bebeği olan bir kadın, yeniden hamile kalırsa, bebeği emzirmeye devam edebilir mi?

SORU: 108

Emzirdiği bebeği olan bir kadın, yeniden hamile kalırsa, bebeği emzirmeye devam edebilir mi?

CEVAP:

Bu mesele dini olmaktan çok tıbbi bir meseledir. Bugünkü tıbbi bilgilere göre hamilelik sürecinde sütün kalitesi azalmaktadır. Annenin emzirme sebebiyle direnci düşebilir. Emzirme döneminde hamile kalınması tıbben arzu edilen bir durum olmamakla birlikte, bu durum emzirmenin sonlandırılması için bir neden değildir. Bebeğin beslenmeye ihtiyacı vardır. Annenin de bu dönemde manevi desteğe olduğu kadar besin ve kalori desteğine ihtiyacı olacaktır.

Bu konuda; kaynaklarda yer alan; “(Bebek emziren eşlerinizle cinsel ilişkide bulunmak sureti ile) çocuklarınızı gizlice öldürmeyin. Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, emziren kadının hamile kalması, süt emen çocuğa öyle zarar verir ki, at sırtında koşturan ergin erkek yaşına gelse bile yine onu tutar yere atar.” (İbn Mace, Nikah, 61) hadîsi şerîf’i dînî bir konuda değil sağlıkla alâkalı olduğundan, tıbbi veriler çerçevesinde değerlendirilmektedir. Buna göre; hamilenin emzirmesi dinen yasak değildir. Ancak tıbbi veriler bunun zararlı olduğunu ortaya koyarsa bu durumda bu verilere göre hareket edilir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI