8 Mart 2021 Pazartesi
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 111 Kur’an eğitimi, imamlık ve müezzinlik gibi din hizmetleri karşılığında maaş alınabilir mi?

SORU: 111 Kur’an eğitimi, imamlık ve müezzinlik gibi din hizmetleri karşılığında maaş alınabilir mi?

SORU: 111

Kur’an eğitimi, imamlık ve müezzinlik gibi din hizmetleri karşılığında maaş alınabilir mi?

CEVAP:

İslam dininde kural olarak ibadet karşılığında ücret almak caiz olmadığı için ilk dönem müctehidlerince bu vazifeler karşılığında ücret almaya fetva verilmemiştir. İslam’ın ilk dönemlerinde ehil kişilerin çokluğundan dolayı, belli kişileri görevlendirmeye de ihtiyaç duyulmuyordu. Daha sonraları ilmi seviyenin düşmesi, farklı işlerle meşguliyetin artması gibi sebeplerle, mescitlerde sürekli bulunacak görevlilere ihtiyaç duyuldu ve bunlara geçimlerini sağlamaları için maaş ödenmeye başlandı. Bu vesileyle son dönem İslâm âlimleri, imamet, müezzinlik, dini öğretme karşılığında ücret almayı, bu görevlerin sahipsiz kalmaması gerekçesiyle caiz görmüşlerdir (İbn Nüceym, el-Bahr (Ali et-Tûrî’nin Tekmilesi), VIII, 33; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 60, 302). Ancak, aldıkları ücret bu vazifelerin karşılığı olarak değil, başka bir işle uğraşmayıp, bekçi misâli kendilerini vazifeye haps etmeleri sebebiyledir. Çünkü bu vazifeler sadece Allah rızası için yapılır. Diğer taraftan, bu görevliler, vaaz, irşat ve Kur’an öğreticiliği yanında, caminin ibadete açılması, ibadet için hazır tutulması, temizliği, bakımı, korunması gibi pek çok hizmet sunmaktadırlar.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI