7 Mayıs 2021 Cuma
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 112 Sakalsız imamın arkasında namaz kılınır mı, kılındığı takdirde iadesi gerekir mi?

SORU: 112 Sakalsız imamın arkasında namaz kılınır mı, kılındığı takdirde iadesi gerekir mi?

SORU: 112

Sakalsız imamın arkasında namaz kılınır mı, kılındığı takdirde iadesi gerekir mi?

CEVAP:

Sakalını tıraş eden imam, sakalı tıraş etmenin günah olduğunu bilmiyor, ya da Şafi mezhebi mensupları gibi sakal tıraşını mekruh gören fakihleri taklit ediyor ise, bu sebeple fasık olmaz ve arkasında namaz kılmakta da bir sakınca olmaz. Fakat, sakalı tıraş etmenin haram olduğunu benimsiyor ve buna rağmen tıraş etmekte ısrar ediyorsa, bu sebeple fasık olur. Bu kişinin arkasında namaz kılmak ise, tercih edilen görüşe göre; kerâhetle sahih olmakla birlikte, tövbe edip sakal tıraşından vazgeçmediği taktirde, imamlığa âdil bir imamı geçirme imkânı varsa tercih edilmelidir. Şayet âdil birini imamlığa geçirmek mümkün değilse bu durumda âdil imamın olduğu başka bir mescitte kılmayı tercih etmelidir. Buda mümkün olmazsa bu kişinin arkasında namaz kılıp, mümkünse iade etmek uygun olacaktır.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI