7 Mayıs 2021 Cuma
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 114 Anne çocuğunu emzirmek zorunda mıdır, yoksa çocuğun nafakası babaya ait olduğundan süt annesi tutması mı gerekir?

SORU: 114 Anne çocuğunu emzirmek zorunda mıdır, yoksa çocuğun nafakası babaya ait olduğundan süt annesi tutması mı gerekir?

SORU: 114

Anne çocuğunu emzirmek zorunda mıdır, yoksa çocuğun nafakası babaya ait olduğundan süt annesi tutması mı gerekir?

CEVAP:

İslâm hukûku açısından zorunlu olmasa da, annenin çocuğunu emzirmesi dinen bir görevdir ve fıtratın gereği de budur. Nitekim; “Emzirmeyi tamamlatmak isteyenler için anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Onların (annelerin) yiyeceği, giyeceği, örfe uygun olarak babaya aittir. Hiçbir kimseye gücünün üstünde bir yük ve sorumluluk teklif edilmez. Hiçbir anne ve hiçbir baba çocuğu sebebiyle zarara uğratılmasın.” (Bakara, 2/233) ayeti kerimesi, annenin çocuğunu emzirmesinin görevi olduğuna işaret etmektedir.

Anne emzirme için, evlilik devam ederken veya boşanma iddeti beklerken herhangi bir ücret isteyemez. Çünkü bu dönemlerde annenin nafakası esasen kocaya yani çocuğun babasına aittir. Fakat boşanma iddeti biten veya ölüm iddeti bekleyen kadın emzirme için ücret talep edebilir. (Talak, 65/6) Şunu da belirtelim ki örfümüzde çocuğunu emzirdiği için ücret talep eden anneye de rastlanmamıştır.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI