4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 118 Cuma günü namazdan önce kanaması başlayıp, tampon yaparak da durdurulması mümkün olmayan ve özrü henüz sabit olmamış kişi, bu halde abdest alıp cuma namazını kılmalı mıdır, yoksa kılmayıp diğer namazlardaki gibi vaktin sonunu beklemesi mi gerekir?

SORU: 118 Cuma günü namazdan önce kanaması başlayıp, tampon yaparak da durdurulması mümkün olmayan ve özrü henüz sabit olmamış kişi, bu halde abdest alıp cuma namazını kılmalı mıdır, yoksa kılmayıp diğer namazlardaki gibi vaktin sonunu beklemesi mi gerekir?

SORU: 118

Cuma günü namazdan önce kanaması başlayıp, tampon yaparak da durdurulması mümkün olmayan ve özrü henüz sabit olmamış kişi, bu halde abdest alıp cuma namazını kılmalı mıdır, yoksa kılmayıp diğer namazlardaki gibi vaktin sonunu beklemesi mi gerekir?

CEVAP:

Konunun benzeri olan; “kesintili idrar sızıntısı başlayıp henüz özrü sabit olmamış kişi” hakkında Mekke’deki (Dâimi Fetva Konseyi)’nin cevabı şöyledir; “Bir kimse de, henüz özür olduğu sabit olmayan kesintili idrar sızıntısı olsa ve cuma namazı esnasında akıntı devam edecek şekilde olsa, bu kişinin cuma’yı kılması için geçerli mazereti vardır. Zira cuma namazı öğlen namazı gibi değildir, imamla kılınmadığı taktirde namaz kaçacağı için onu ertelemek mümkün değildir. Lâkin abdestini vakit girdikten sonra hutbeye yetişecek şekilde alması gerekir”. Ayrıca geçerli mazeret bulunması sebebiyle bu meselede, kanamanın abdest bozmadığı görüşünde olan Şafi mezhebini taklit yoluyla çözüme gidilmesi de mümkündür.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI