4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 120 Aralarında süt akrabalığı bulunup birbirlerine mahrem olan farklı cinslerin, nesep akrabalığın da olduğu gibi yalnız baş başa kalmaları caiz olur mu?

SORU: 120 Aralarında süt akrabalığı bulunup birbirlerine mahrem olan farklı cinslerin, nesep akrabalığın da olduğu gibi yalnız baş başa kalmaları caiz olur mu?

SORU: 120

Aralarında süt akrabalığı bulunup birbirlerine mahrem olan farklı cinslerin, nesep akrabalığın da olduğu gibi yalnız baş başa kalmaları caiz olur mu?

CEVAP:

Süt emme çağı olan iki yaşını doldurmadan önce (Bakara, 2/233; Lokman, 31/14) bir çocuğu emziren kadın, bu çocuğun sütannesi, kocası da çocuğun sütbabası olur. Dolayısıyla, söz konusu çocuk ile bu karı-koca arasında süt yoluyla bir mahremiyet oluşur. Bu açıdan bu çocuğun buluğ çağından sonra gerek bu kişilerle gerekse bu karı-kocanın öz çocukları ile bir arada bulunmalarında dinen bir sakınca olmaz. (Nisa 4/23; Şafii, el-Ümm, VI, 179; İbn Rüşd, Bidayetü’l-müctehid, II, 37). Lâkin müteahhir âlimler, süt yoluyla mahrem olan farklı cinslerin baş başa yanlız kalmaları hususunda ihtiyatlı davranılması gerektiğini tavsiye etmiştir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI