4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 127 Ameliyat olmadığı takdirde hayâtî tehlike ile karşı karşıya olan, fakat ameliyat masrafını karşılama imkânı olmayan kişinin, faizli borç alması, kredi çekmesi caiz olur mu?

SORU: 127 Ameliyat olmadığı takdirde hayâtî tehlike ile karşı karşıya olan, fakat ameliyat masrafını karşılama imkânı olmayan kişinin, faizli borç alması, kredi çekmesi caiz olur mu?

SORU: 127

Ameliyat olmadığı takdirde hayâtî tehlike ile karşı karşıya olan, fakat ameliyat masrafını karşılama imkânı olmayan kişinin, faizli borç alması, kredi çekmesi caiz olur mu?

CEVAP:

İlim ehlinden bazıları, bu gibi zaruret hâllerinde, faizli borç almanın caiz olacağı görüşündedirler. Zaruret hâlleri ise; kişinin helak olmak, uzvun telef olması gibi şiddetli zarara uğramak ve kaldıramayacağı ağır eziyete düşmekten korktuğu hâllerdir. Zerkeşi, El’mensûr; (2/319)

Zaruret durumunda faizli borç almayı caiz kabul edenlere göre, böyle bir vaziyet ile karşı karşıya kalma durumunda, kredi çekmenin caiz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir;

  1. Bu ameliyatın kendisine fayda vereceğini, içinde bulunduğu hayatî tehlike den onu kurtaracağını kesin bilmek.
  2. Faizli borç almayıp, meşru bir imkân bulana kadar ameliyatı ertelemenin mümkün olmaması.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI