4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU:  135 Namaz kılanın önünden geçmek günah mıdır?

SORU:  135 Namaz kılanın önünden geçmek günah mıdır?

SORU:  135
Namaz kılanın önünden geçmek günah mıdır?
CEVAP:
Ebû Said el-Hudri’nin, Rasûlüllah (sas) dan rivayeti şöyledir; “Sizden biri, (namaz kılarken) kıblesi ile kendi arasına birisinin girmesine mani olabilirse olsun” (Ebû Davûd, Sünen, Terc, III, 72).
Namaz kılan kişi, başkalarının geçmesine fırsat verir ve önünden geçen de geniş yer tamamlayıcı önünden geçerse her ikisi de günahkâr olurlar. Ama namaz kılan, başkasının önünden geçmesine zemin hazırlamaz ve önünden geçen de geniş yer bulunmadığından ötürü önünden geçerse ikisi de günahkâr olmazlar. Şayet ikisinden kusurlu olursa, kusurlu olan günahkâr olur (Abdurrahman el-Cezirî, 1/366).
Saflar arasındaki boşluğu kapatmak için namaz kılanın önünden geçmek de haram değildir. Bu hususta Hanefi ve Şafi’ler ittifak halindedir. Kişi büyük bir mescidde (20 metrelik boyunda) veya açık alanda namaz kılıyorsa, sadece ayaklarının bastığı yerle bulunduğu yer alan haramdır. Eğer küçük bir mescidde kılıyorsa, ayaklarının bastığı yerle kıble geçmek haramdır. Ayrıca Kabe’ye mahsus olarak, tavaf eden kimsenin, namaz kılanların ayakları ile secde dediği yer geçen yer geçmesi dahi haram değildir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI