7 Mayıs 2021 Cuma
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 136 Erkeklerin çıplak ayakla, başı ve kolları açık olarak namaz kılmaları mekruh mudur?

SORU: 136 Erkeklerin çıplak ayakla, başı ve kolları açık olarak namaz kılmaları mekruh mudur?

SORU: 136
Erkeklerin çıplak ayakla, başı ve kolları açık olarak namaz kılmaları mekruh mudur?
CEVAP:
Erkeklerin çorapsız namaz kılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Erkeğin başı açık olarak namaz kılması ise tenzihen mekruhtur. Bununla birlikte, kendisinin acziyetini ifade ve tevazu ” başla kılarsa mekruhluk kalksa da başı örterek kılmak faziletlidir.
Bu hususta; “Sarıkla kılınan iki rekât namaz, sarıksız olarak kılınan henüzmiş rekâttan daha hayırlıdır.” (Suyûtî, Camius’Sağir 4468) buyrulmaktadır.
Ayrıca Peygamberimiz (as) hac ve umre de ihramlı olması haricinde, başı açık şekilde namaz kılmadığına göre onun mümin namazını öyle kılmalıdır.
Fıkıh kaynaklarında ki ifadelere göre; kolu sıvamak açık kolla namaz kılmak, ibadet olmadığı için mekruh değildir. (el-Cezerî, el-Fıkhu Ala’l- Mezahibi’l-Arbaa, 1/275) Pantolonun paçasını kıvırmak da böyledir.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI