7 Mayıs 2021 Cuma
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 139 Paraya ihtiyaç duyan kişinin, bir malı vadeli olarak satın aldıktan sonra aldığı kişiye peşin olarak, daha düşük fiyata satması caiz midir?

SORU: 139 Paraya ihtiyaç duyan kişinin, bir malı vadeli olarak satın aldıktan sonra aldığı kişiye peşin olarak, daha düşük fiyata satması caiz midir?

SORU: 139
Paraya ihtiyaç duyan kişinin, bir malı vadeli olarak satın aldıktan sonra aldığı kişiye peşin olarak, daha düşük fiyata satması caiz midir?
CEVAP:
İmamı Muhammed’e nisbet edilen şu söz; “Înet satışı benim kalbimde dağlar kadar kötüdür; bunu faiz yiyicileri icat etmiştir” (İbn Âbidîn, V, 273) bu tür satışlarla ilgilidir. Ebu Yusuf’tan rivayet edilen cevaz ise; malın ilk sahibine dönmeden, alıcı tarafından bir başkasına satılması dır ki bunda bir sakınca yoktur.
Bu înet satışının, faize alternatif bir kılıf olarak uydurulmuş bir satış şekli olduğunun anlaşılabilmesi için, şöyle izah edelim; İhtiyaç sahibi olan A, B’ye giderek ondan borç ister. B, borç vermek suretiyle elde edemeyeceği fazlalığı kazanmak amacıyla A’ya, “Sana borç veremem, fakat piyasa değeri 100 lira olan şu malı sana 120 liraya vadeli olarak satarım, sonra da senden bunu 100 liraya peşin alırım” der. A da buna razı olur. Böylece A ihtiyaç duyduğu 100 lirayı, B de istediği ilâve 20 lirayı elde etmiş olur. Bu işlemin araya üçüncü bir şahıs girerek, tekrar malın ilk sahibine, sattığı fiyatla geri dönmesi de caiz görülmemiştir. Zira burada da aynı maksat güdülmüştür.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI