4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 141 KOSGEB gibi, devletin özel bankalardan tedarik edip fâizini kendi karşıladığı, teşvik ve destek kredilerini vatandaşın alması caiz midir?

SORU: 141 KOSGEB gibi, devletin özel bankalardan tedarik edip fâizini kendi karşıladığı, teşvik ve destek kredilerini vatandaşın alması caiz midir?

SORU: 141
KOSGEB gibi, devletin özel bankalardan tedarik edip fâizini kendi karşıladığı, teşvik ve destek kredilerini vatandaşın alması caiz midir?
CEVAP:
İslamî hükümlere göre faiz, alım satım veya karz (ödünç verme) akitlerinde “karşılığı olmayan, şarta bağlı fazlalık” demektir. Aynı cinsten iki şeyin biri diğerinden fazla olarak değişimi ile gerçekleşir. Dolayısıyla sözünü ettiğiniz işlemde, faiz söz konusudur. İslam dinine göre faizin her çeşidi haramdır. Hayâtî bir tehlike bulunmadıkça faiz almak caiz değildir. Karşılıklı anlaşma neticesinde faizi, krediyi kullanacak olan vatandaşın ödemesi ile vatandaş adına faizli muameleyi yapan devletin ödeyip bunu vatandaşa kullandırması arasında herhangi bir fark yoktur, ayrıca kamu’nun hakkı olan devlet bütçesini faizde kullanmak kamu hakkına girmektir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI