6 Mart 2021 Cumartesi
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 144 Evlikik sebebiyle aralarında mahremlik oluşan kişiler ve sütten mahrem olanlar arasındaki tesettürün ölçüsü nedir?

SORU: 144 Evlikik sebebiyle aralarında mahremlik oluşan kişiler ve sütten mahrem olanlar arasındaki tesettürün ölçüsü nedir?

SORU: 143
Evlikik sebebiyle aralarında mahremlik oluşan kişiler ve sütten mahrem olanlar arasındaki tesettürün ölçüsü nedir?
CEVAP:
Her iki sınıftan da aralarında yakınlık bulunan kimseler birbirlerine mahrem sayılırlar. Mahremlik, yani farklı cinslerin birbiriyle evlenmesini devamlı surette haram kılan sebepler; nesep yakınlığı, süt hısımlığı ve evlilikten kaynaklanan hısımlık olmak üzere üç türlüdür (Nisa, 4/23). Tesettürü emreden ayette, Yüce Allah, inanan bir bayandan gözlerini haramdan sakındırmasını istemiş ve zinet yerlerini yabancı erkeklere göstermemesini emretmiştir (Nur, 24/31).
İslam âlimleri bu ayetlere ve konu ile ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in söz ve uygulamalarına (Buhari, Şehadat, 7; Ebu Davud, Nikah, 6) dayanarak, birbirlerine mahrem olan kimseler arasındaki tesettürün ölçüsünü belirlemişlerdir. Buna göre, bir erkeğin yukarıdaki sebeplerden biri ile evlenmesi yasak olan, bir kadının başına, saçına, yüzüne, bacakların dizden aşağı kısmına, kollarına ve gerdanı na bakması haram değildir (Mevsıli, el-İhtiyar, Beyrut 1999, V, 406-407).
Bununla birlikte bir kimse, cinsi duygularını kontrol etmede problem yaşıyor ve yukarıda sayılan yerlere bakma halinde cinsi duyguları harekete geçiyorsa, hem kendisi hem de yakınları bunu dikkate alarak tedbir almalı ve ona göre hareket etmelidirler.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 178 Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI