6 Mart 2021 Cumartesi
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 148 Zekât ile mükellef olan kişi, zekatını fakirlere ulaştırması için bir şahsı vekil etse, fakat vekil zekât parasını fakire ulaştırmadan kaybetmiş olsa, müvekkilin bu zekatı tekrar ödemesi gerekir mi?

SORU: 148 Zekât ile mükellef olan kişi, zekatını fakirlere ulaştırması için bir şahsı vekil etse, fakat vekil zekât parasını fakire ulaştırmadan kaybetmiş olsa, müvekkilin bu zekatı tekrar ödemesi gerekir mi?

SORU: 148
Zekât ile mükellef olan kişi, zekatını fakirlere ulaştırması için bir şahsı vekil etse, fakat vekil zekât parasını fakire ulaştırmadan kaybetmiş olsa, müvekkilin bu zekatı tekrar ödemesi gerekir mi?
CEVAP:
Zekât da farz olan, zenginin zekat malını elinden çıkarması mıdır, yoksa malın fakire ulaşmasımıdır? konusunda müçtehit imamlar iki farklı görüşe ayrılmışlardır; Maliki ve Şafii mezhebi birinci görüşü, Hanefi ve Hanbeli mezhebi ise ikinci görüşü tercih etmiştir. Bu ikinci görüşe binâen, vekilin elinden zekât parası zay olsa, kaybolsa zengin zekâtını tekrar vermesi gerekir. Ayrıca şayet paranın zay olmasında vekilin herhangi bir kusuru ve ihmali yoksa sorumlu değildir, müvekkiline ödeme yapması gerekmez, lâkin eğer kusuru varsa müvekkiline bu parayı ödemesi gerekir.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 178 Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI