8 Mart 2021 Pazartesi
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 149 Telfik neye denir hükmü nedir?

SORU: 149 Telfik neye denir hükmü nedir?

SORU: 149
Telfik neye denir hükmü nedir?
CEVAP:
Telfik; farklı mezheplerin bir konuda birleştirilmesi, karıştırılması, bir meselede iki veya daha fazla mezhebin farklı hükümlerini tatbik etmek demektir. Telfik, dini hafife almak, mezheplerle oynamak anlamına gelir. Kasım Bin Kutlubğa, İbn-i Hacer El Heytemi, Ramli ve İbn-i Abidin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda fakih, telfik’in haram olduğunda icma’ın bulunduğunu söylemişlerdir.
Telfik’in örnekleri;
1) Bekâr bir kadınla, gayri meşru bir şekilde birleşmek isteyen kişi telfik yapıp, nikahta veli’yi şart koşmayan Ebu Hanife’nin görüşünü alarak velisiz, nikahta şahit şart koşmayan İmam Malik’ in görüşünü alarak da şahitsiz bir nikâh akdetse, bu akit batıl olur.
2) Abdestli iken elinin namahrem bir kadına dokunmasına ve vücudundan kan çıkmasına rağmen, bir yönüyle Hanefilere ve diğer yönüyle Şafilere göre, telfik yoluyla abdesti var kabul edilemez. Bu tutum bir bakıma mezheplerle oynamak demektir.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI