4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 152 Endonezya’da, çekirdekleri misk kedisinin midesinde mayalanıp, dışkılamasıyla elde edilen Kopi Luwvak kahvesi helal midir?

SORU: 152 Endonezya’da, çekirdekleri misk kedisinin midesinde mayalanıp, dışkılamasıyla elde edilen Kopi Luwvak kahvesi helal midir?

SORU: 152
Endonezya’da, çekirdekleri misk kedisinin midesinde mayalanıp, dışkılamasıyla elde edilen Kopi Luwvak kahvesi helal midir?
CEVAP:
Bu konuyla ilgili yayınlanan açıklamalar dan anladığımız malumat; kahve meyvesinin hayvandan, katı şekilde olduğu gibi çıktığı ve midesinde çözülmediği ve dışkıyı içine emmediği yönündedir.
Bundan yola çıkarsak, kahve çekirdeklerinin üzerindeki dışkı yıkandığı taktirde temiz olup, kahve yapımında kullanılabileceği sonucu çıkar.
Zira Eddurrul’Muhtar isimli eserde hayvan dışkısının içerisinde sert kalıp yumuşamayan ve bozulmayan arpa nın yıkanıp yenilebileceği söylenir. Kitabın haşiyesi İbni Abidin de ise; üç kez yıkanıp her defasında kurutulduktan sonra yenilebileceği söylenir. 1/349
Lâkin piyasada bu şekilde üretilen kahvede, yapılması gereken temizleme işlemleri mevcut mudur? Ayrıca dışkıdaki kahve, necaseti içine emmiş midir, emmemiş midir? net bilinmemektedir. Kaldı ki, başka şüphesiz kahveler varken, durumu şüpheli olan bir kahveyi tercih etmek, ihtiyatlı davranan bir müslümanın sergilemesi gereken bir davranış olmayacaktır. Bu nedenle kanaatimizce bu kahveyi tüketmemek en doğrusudur.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI