6 Mart 2021 Cumartesi
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 156 Canlı resmi yapmak, duvara asmak caiz midir?

SORU: 156 Canlı resmi yapmak, duvara asmak caiz midir?

SORU: 156
Canlı resmi yapmak, duvara asmak caiz midir?
CEVAP:
Canlı resmi yapmayı yasaklayan hadis-i şeriflerde şöyle buyurulur;
“Her kim bir canlı resmi yaparsa, Allah ona, o resme can verinceye kadar azab eder. Ressam resmine kat’iyyen can veremez ve ebediyyen azab olunur.” (Tecrid-i Sarih Tercümesi, VI/533).
“Şu resimleri yapanlar yok mu? İşte onlara, kıyamet gününde; “Haydi yaptığınız resimlere can veriniz?”, denerek azab olunacaktır.” (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XII/116).
Cansızlara ait olan manzara resimlerini yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Canlıya âit resimler ise, ya yaşayacak şekilde boy resmi olur, yahut da yaşamayacak şekilde yarım resim olur. Yaşamayacak şekilde yarım, yahut da bakınca seçilemeyecek kadar küçük olursa ihtiyaç halinde mahzur yoktur denilebilir. Ancak boy resmine cevaz verilmemiştir. Gölgeli resim diye tabir edilen heykellerde böyledir. Canlılara ait olan resimlerin duvara asılması ve bunların yanında namaz kılınması mekruhtur. Canlı resmi ile ilgili bu yasaklar, el çizimi olan resimler için geçerlidir, makinelerle çekilen canlı fotoğraflarının caiz olup olmaması hakkında ise muasır alimler arasında ihtilaf vardır.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI