4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 162 Altın ve gümüş te olduğu gibi, kağıt paraların birbiriyle sarf akdi yapılması durumunda, fiziken teslim edilmesi zorunlu mudur?

SORU: 162 Altın ve gümüş te olduğu gibi, kağıt paraların birbiriyle sarf akdi yapılması durumunda, fiziken teslim edilmesi zorunlu mudur?

SORU: 162
Altın ve gümüş te olduğu gibi, kağıt paraların birbiriyle sarf akdi yapılması durumunda, fiziken teslim edilmesi zorunlu mudur?
CEVAP:
Fıkıh eserlerinde, genel kabul görmesi halinde altın ve gümüş dışındaki metallerin de para gibi işlem göreceği ve bunlara da sarf hükümlerinin uygulanacağı kabul edildiği gibi günümüzde baskın görüş, piyasaya hâkim olması sebebiyle kâğıt paraya da sarf hükümlerinin uygulanması gerektiği yönündedir. İslâm Konferansı Teşkilâtı’na bağlı İslâm Fıkıh Akademisi, 11-16 Ekim 1986 tarihlerinde yapılan üçüncü dönem toplantısındaki 21 sayılı kararıyla bu kanaati desteklemiştir. Bu nedenle her tür para bozdurma sarf akdi olacağından fiziki olması gerekir. Bu konuda farklı yorumlar yaparak kurtarma yoluna gidenler olsa da ihtiyatı terk etmek olacağından, bu yorumlar sağlıklı değildir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI