23 Nisan 2021 Cuma
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU : 189 Yüzdeki benleri aldırmak caiz midir?

SORU : 189 Yüzdeki benleri aldırmak caiz midir?

Yüzdeki benleri aldırmak caiz midir?

CEVAP:
Benleri aldırmak, uzman bir doktorun benler üzerinde inceleme yapıp sağlığa zararlı olduğu kanısına varmasıyla, kazayla kendiliğinden kopma sebebiyle risk teşkil ediyor veya anormal bir büyüklük de olup ciddi rahatsızlık vermesi gibi meşru sebeplerle olursa caiz olabilir. Sadece güzellik adına benlerden rahatsızlık duyup kurtulmak dinimizin caiz görmediği estetik ile aynıdır.
Kur’ân-ı Kerim’de bir ayet-i kerime mealen şöyledir:
“… Allah şeytanı rahmetinden kovdu. O da; ‘senin kullarından belli bir pay edinecek ve onları saptıracağım. Kuruntulara boğacağım, onlara emredeceğim ve onlar da davarlarının kulaklarını yaracaklar, emredeceğim de Allah’ın yarattığını bozacaklar’ dedi. Allah’ı bırakıp, şeytanı dost edinenler apaçık kayba uğramıştır. ” (Nisa, 119)
Hadis-i şerifte de şu şekilde buyrulmaktadır:
“Allah güzellik (estetik) için iğne vs. ile kakma yapan ve yaptırana, (yüzünden, kaşından vb.) tüy yolan ve yoldurana, dişlerini seyrelten ve bu yollarla Allah’ın yaratmasını bozana lanet etsin” (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
Bu naslardan hareketle fıkıhçılar estetiği Allah’ın yaratmasına (fıtrata) müdahele saymış ve haram olduğunu söylemişlerdir.

Hakkında Muhammet Yıldırım

Bunları okudunuz mu?

SORU : 186 Kadın talak hakkı alıp, istediğinde kocasından boşanabilir mi?

Kadın talak hakkı alıp, istediğinde kocasından boşanabilir mi? CEVAP: Nikâh esnasında kadın, “boşamak benim de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI