6 Mart 2021 Cumartesi
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / SORU: 62 Elbirliği sistemi olarak da isimlendirilen, Eminevim ve benzeri kuruluşların sistemi caiz midir?

SORU: 62 Elbirliği sistemi olarak da isimlendirilen, Eminevim ve benzeri kuruluşların sistemi caiz midir?

SORU: 62

Elbirliği sistemi olarak da isimlendirilen, Eminevim ve benzeri kuruluşların sistemi caiz midir?

CEVAP:

Şayet bu organizasyon, tarafların birbirlerine borç vermesi şeklinde değerlendirilirse, bu durumda herkes elde edeceği toplu para menfaati karşılığında birbirine borç vermiş olur ki, bu da hadis-i şerifte ki; “borç verene menfaat sağlayan her türlü borç verme işlemi faizdir” ifadesi ile yasaklanmıştır. Yok eğer bu uygulama ev yada araba satın alma organizesi ise ortada ne ev nede araba vardır, dolayısıyla mevcut olmayan bir malın satışı anlamına gelir ki buda caiz olmaz.

Şayet, katılımcılar dan oluşan bir mülkiyet ortaklığı olarak değerlendirsek şu sorunlarla karşı karşıya kalırız; Satın alınan şayet araç ise, kasko yaptırma zorunluluğu var, halbuki isteğe bağlı ticari sigorta çeşitleri kumar, faiz ve aldanma manalarını içeriğinde barındırdığı için, İslam fıkıh konseyi tarafından ittifaka yakın bir şekilde haram kabul edilmiştir. Ayrıca taksidini vaktinde ödemeyen ortaklara fark ödetilmesi söz konusudur ki buda faizdir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI