4 Mart 2021 Perşembe
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / Soru: 68 Dört mezhepte namaz kılmayanın hükmü nedir?

Soru: 68 Dört mezhepte namaz kılmayanın hükmü nedir?

Soru: 68

Dört mezhepte namaz kılmayanın hükmü nedir?

Cevap:

Hanefilere göre, tembellik yüzünden namazını terkeden kimse, namazı inkâr etmediği sürece dinden çıkmaz, ancak günahkâr, fasık olur. Kendisi bu konuda uyarılarak tevbeye davet edilir, kötü örnek olmaması için toplumdan tecrid edilir ve te`dib amacıyla dövülür. Ramazan orucunu terkeden kimse de bunun gibidir. Ez-Zühaylî, el-Fıkhul-İslâmî ve Edilletuh, Dimaşk 1985, I, 503).

Büreyde’nin (ra) rivâyet ettiği bir hadîs-i şerifte Allah Rasûlü (a.s.) namaz kılmamakla ilgili şöyle buyurmuştur:

“Kâfirlerle aramızı ayıran fark, kılmayı taahhüt ettiğimiz namazdır. Kim namazı terk ederse, kâfir olur.” (Nesâî, Salât, 8);

Bu hadîs-i şerîfte yer alan “kâfir olur” hükmü ile; tembellikten namaz kılmayanın mı kastedildiği, namazı hafife alanın mı kastedildiği, namazı inkâr ederek terk edenin mi kast edildiği konusu âlimler arasında tartışılmıştır. Bazı alimler, “Namazı önemsememek küfür sebebi olur” derken; bazıları ise namazı “inkâr” ederek terk edenin kâfir olacağı görüşündedir. Bu hadisin zâhirine bakan İmam Ahmed bin Hanbel, kılmayanın küfre girdiği görüşündedir. Hanefîler, Mâlikîler, Şâfiîler ise, “inkâr” olmadıkça, namaz kılmayanın küfrüne hükmetmemişler, ancak namaz kılmayanın hemen tevbe etmesini teklif etmişlerdir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI