8 Mart 2021 Pazartesi
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 79 Katılım bankalarından araba almak caiz midir?

SORU: 79 Katılım bankalarından araba almak caiz midir?

SORU: 79

Katılım bankalarından araba almak caiz midir?

CEVAP:

Finans kurumlarından araba, ev, v.b. alınması, mevcut sistemde uyguladıkları şekle göre, caiz olmaz.

Zira bu işlemin caiz olabilmesi için riayet edilmesi lazım gelen hususlar başlıca şöyledir;

  1. Araç satın alınmadan önce banka ile imzalanan sözleşme, ileri tarihte araç satın almaya dair bir vaatleşme olacak, satış sözleşmesi olmayacak. Zira sözleşme imzalandığı anda, satın alınacak olan araç bankanın mülkiyetinde değildir.
  2. Banka, müşterinin istediği aracı, kendi memurunu görevlendirerek alacak, müşteriyi vekil ederek değil. Zira böyle yapmadığı takdirde, faizli bankalar ile arasında ki fark, sadece söylemden ibaret olur ve işin aslı; müşteri adına araç bayîi ne kredi çıkarıp karşılığını da müşterisinden vadeli olarak fazlası ile geri almak olur ki bu fâizin ta kendisidir.
  3. Bankanın memuru aracı satın aldıktan sonra, müşteri bankaya çağrılıp şimdi onunla sözlü olarak, satış akdi yapılması gerekir.
  4. Ayrıca bankadaki yetkili memurun, aracı satın aldığı tarih ile, daha sonra müşteri ile gerçekleştirilecek olan satış akti tarihi arasındaki zaman diliminde, araç bankanın sorumluluğunda olacak.

Dolayısıyla, şayet bu süre içerisinde aracın başına bir şey gelse sorumluluk bankaya ait olacaktır, müşteriye değil. Aksi takdirde, Peygamber Efendimiz’in yasakladığı; “sorumluluk almadan kazanç elde etme” hükmüne girmiş olur.

Bunları okudunuz mu?

SORU : 190 Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir?

Tehdit altında kıyılan nikâh geçerli midir? CEVAP: Diğer mezheplerde geçerli olmamakla birlikte, Hanefî fakihleri, ikrâh’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI