6 Mart 2021 Cumartesi
DUYURULAR
Anasayfa / GÜNCEL FETVALAR / SORU: 88 Mescitte Kur’an okurken ezan okunsa, okumaya devam edilebilir mi, yoksa bırakıp ezan’a icabet etmek mi gerekir?

SORU: 88 Mescitte Kur’an okurken ezan okunsa, okumaya devam edilebilir mi, yoksa bırakıp ezan’a icabet etmek mi gerekir?

SORU: 88

Mescitte Kur’an okurken ezan okunsa, okumaya devam edilebilir mi, yoksa bırakıp ezan’a icabet etmek mi gerekir?

CEVAP:

Ezan okunurken konuşmaya, işe ara verilmeli. Bir hürmet ve tâzim içinde, ezanı dinlemeye çalışmalıdır.

Fıkıh kaynaklarında şöyle denmektedir:

“Ezan okunurken müezzinin söylediklerini tekrar etmekten başka bir şeyle meşgul olmak, konuşmak uygun değildir.”

“Hattâ, Kur’ân okunurken bile olsa, durup ezanı dinlemek, icâbet etmek daha faziletli olur.” (Bedayi, I/155) Ezana icabet aslında, ezan ile çağrılan namaza gitmektir, ezanın sözlerini dinleyip tekrarlamak ise icabetin bir parçasıdır. Buna binâen, mescitte kuran okuyan kişinin, sözlü olarak icabet etmesi evlâ olsa da, mescide gelmiş olmakla fi’lî olarak ezan’a icabet ettiği için Kur’an okumaya devam etmesi de mümkündür. Konuyla alâkalı Rasûlullâh Efendimiz (s.a.s.); “Ezanı duyduğunuzda müezzinin dediği gibi deyin.”(Müslim, Salat 7) buyurmuştur,  burdan yola çıkarak, bazı Hanefiler, emir “vücup” ifade ettiği için, sözlü icabetin vacip olduğunu söyleseler de, İmam Malik, Şafii, Ahmed ve Hanefilerden Tahavî’nin de içinde bulunduğu cumhura göre sözle icabet vacip değil, müstehaptır. (lbn Hacer, Fethu’1-Bârî, N/92-93; Aynî, IV/280)

Bunları okudunuz mu?

SORU : 178 Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI