6 Mart 2021 Cumartesi
DUYURULAR
Anasayfa / İSMAİL YELKENCİ H. FETVALAR 3 / Üç talakla boşanan kadın, kocasına dönüşü olmadığına göre iddetini kocasının evinde mi, yoksa başka bir yerde mi bekler?

Üç talakla boşanan kadın, kocasına dönüşü olmadığına göre iddetini kocasının evinde mi, yoksa başka bir yerde mi bekler?

SORU:9

Üç talakla boşanan kadın, kocasına dönüşü olmadığına göre iddetini kocasının evinde mi, yoksa başka bir yerde mi bekler?

CEVAP:

Beynûnet (ayrılık), bâin talâkın meydana geliş şekline göre ikiye ayrılmaktadır:

  1. Beynûnet-i suğrâ; Bir veya iki bâin talâkla gerçekleşen ayrılıktır. Böyle bir ayrılıkta taraflar yeni bir nikâh ve yeni bir mehirle tekrar evlenebilirler.
  2. Beynûnet-i kübrâ; Üç talâkla meydana gelen ayrılığa denir. Bu tür ayrılıkta taraflar yeni bir nikâhla da olsa artık bir araya gelemezler. Bu kişilerin tekrar evlenmesi, boşanan kadının başka biriyle evlenmesi ve bu evliliğin de boşama veya ölümle sona ermiş olması halinde mümkündür.

Hanefi mezhebinde, her iki durumda da kadın iddetini kocasının evinde bekler, lakin kocasına yabancı olduğundan mahremiyet konularına dikkat edilmesi gerekir.

Bunları okudunuz mu?

Tahvil ve hazine bonoları caiz midir?

CEVAP: İslam Fıkhı açısından tahvil ve hazine bonolarına baktığımızda, sahibine önceden belirlenen miktarda sabit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ZİYARETÇİ SAYISI